Horsemanship
Obsadanie a výcvik koní

Obsadanie a výcvik koní

Ponúkame výcvik koní „s porozumením“

Bez ohľadu na to, aký štýl jazdenia preferujete, všetky spája tá najdôležitejšia vec – komunikácia s koňom v jednote a s porozumením. A presne tomu sa venujem.

Obsadanie mladých koní a základný výcvik koní

  • práca zo zeme
  • laterálna flexibilita
  • práca s váhou
  • akceptovanie nasedlania
  • práca pod jazdcom na jazdiarni a v teréne
  • základné prvky prijazdenia

Cena obsadania a základného výcviku: 550 EUR/mesiac

Pri obsadaní mladých koní sa snažím vždy prihliadať na ich osobnosť a trénovať ich v súlade s ich potrebami. Každý kôň je jedinečný a schopnosť učiť sa je individuálna.. Prácu väčšinou začínam v kruhovke vo voľnosti, kde kôň môže vyjadriť svoj „názor“ a spolu sa snažíme nájsť riešenie. Toto je veľmi dôležitá časť výcviku, pretože si tu budujete to ako Vás bude kôň vnímať v ďalších zložitejších lekciách.

Po zvládnutí práce v kruhovke prichádza práca na vodítku. Pri práci na vodítku učím koňa chápať konkrétne situácie, ktoré potom využijem v sedle. Napríklad otáčanie do strán, ustupovanie prednou a zadnou časťou tela, laterálne ohnutie a znecitlivenie na podnety v oblasti sedla a nad ním. Keď už kôň túto prácu zvláda, pokračujem s nasedlaním a privyknutím na sedlo. Postupne ho zvykám na váhu a nakoniec prvý krát nasadnem.

Prvé kroky pod sedlom kôň absolvuje vždy na ohlávke, bez zubadla. Je to môj zámer, aby kôň nemusel riešiť ešte ďalšiu vec. Ak je už psychicky pripravený a zvláda doterajší výcvik, postupujem ďalej a začínam jazdiť so zubadlom. Používam jednoduché stihlo, 1 alebo 2x lomené. Postupne idem na jazdiareň a neskôr aj do terénu. Veľa krát počas výcviku využívam terénne aj umelé prekážky. Koňom to pomáha budovať sebavedomie. Trvanie výcviku je individuálne.