EXCA World Championship 2014, Texas, USA
EXCA World Championship 2014, Texas, USA

EXCA World Championship 2014, Texas, USA

Michal sa ako prvý slovenský cowboy v histórii zúčastnil na novembrových majstrovstvách sveta v disciplíne Extreme Cowboy Racingu a v neuveriteľnej svetovej konkurencii skončil s koňom Goose na skvelom 12. mieste. Tu sú niektoré z jeho dojmov zo súťaže: 

_2EX6220

Bolo ťažké zžiť sa cudzím koňom? Koľko ti to trvalo, kým ste si sadli? Sadli ste si vôbec?

Nebolo to pre mňa vôbec  ťažké, koňom sa venujem roky profesionálne, jazdím rôzne typy koní od neskúsených mladých koní ktoré  neboli nikdy v živote jazdené, cez problémové kone až po skúsené kone ktoré sú schopné bez uzdy a sedla prekonávať s jazdcom zložité prekážky. Celkové zladenie bolo už po prvej hodine veľmi dobré. Veľmi mi samozrejme pomohol aj tréner Lee Hart u ktorého som bol 5 dní pred šampionátom na tréningu.

Čo bolo pre teba najťažšie? Na čom by si podľa teba mal popracovať?

EXCA preteky  v USA sa jazdia v oveľa väčšej rýchlosti ako v Európe ide sa doslova na plný plyn! Prekonávanie prekážok  v takejto rýchlosti  je oveľa komplikovanejšie ako v pomalom tempe. Získať 100 percent kontroly a udržať koňa vo vysokej rýchlosti  je niečo na čom chcem do budúcna viac popracovať.

Čo bolo najväčším dôvodom toho, prečo ti ušlo finále?

To je dobrá otázka! J Iba dve sekundy ma delili od postupu do finále. Dve sekundy sú veľmi málo je to možno len o rýchlejšom nasadnutí prípadne o skrátení nájazdu na prekážku. Každopádne taký je šport.

Aká bola úroveň organizácie podujatia?

Na to že tam bolo cca 200 koní tak organizácia bola vynikajúca! Žiadne zbytočné prestoje, trať sa prestavovala veľmi rýchlo, aj prípadné úpravy trate boli rýchle, každý bol na svojom mieste a vedel čo má robiť!

Aký je tvoj ďalší krok v profesionálnom živote? (seminár, alebo na čo sa chceš sústrediť?)

Chcel by som ešte viac učiť ľudí a ich kone prostredníctvom individuálnych tréningov, individuálnych seminárov a skupinových seminárov. Tak isto by som chcel jazdiť EXCA preteky v ďaľších európskych krajinách, no a samozrejme aj budúci rok jazdiť na svetovom šampionáte!

Jedna veta, čo by si odkázal ľuďom, ktorí chcú byť extrémnymi cowboymi:

Uf no zhrnúť to do jednej vety je zložité ale tak skúsim: Získajte čo najviac možných vedomostí o koňoch, tie vedomosti následne premeňte na skúsenosti a nezabudnite hlavne že kôň je živá bytosť ktorá má svoje pocity a emócie!