Horsemanship
Horsemanship a ja

Horsemanship a ja

Volám sa Michal Merka a vlastním výcvikovú a tréningovú stajňu, ktorá sa už dlhé roky venuje výcviku koní so skutočným porozumením. Cieľom mojej práce je zdokonaľovať komunikáciu medzi človekom a koňom tak, aby mohli spolu bez akýchkoľvek problémov každodenné pracovať, zdolávať prekážky a tešiť sa zo spoločne trávených chvíľ. Pri výcviku koní rozprávam ich rečou, čím absolútne uľahčujem a urýchľujem učenie. Viac info o mne a o tom, čo mám za sebou nájdete nižšie.

Výcviková a tréningová stajňa 2M – Michal Merka.

História:

Moje prvé vážnejšie začiatky s koňmi nastali pomerne neskoro, asi v 15 rokoch, ako povinná školská prax v JK v Miloslavove. Po ukončení stredoškolského štúdia som pracoval ako sprievodca jazdeckej turistiky na ranči Bezekov Laz (v Sáse pri Zvolene) a zakúpil som si svojho prvého koňa. Tu niekde som začal zisťovať, že s koňmi sa dá pracovať aj inak, ako podľa dlhoročných zaužívaných praktík.

Začal som pátrať a hľadať všemožné informácie o tréningu koní nazývanom „natural horsemanship“, alebo ak chcete prirodzené jazdectvo. Medzitým som sa presťahoval domov, do Bratislavy. Bolestivé zistenie, že financovať koňa v Bratislave nie je jednoduché, ma donútilo koňa predať.

S koňmi som však zostal pracovať naďalej – dostal som sa do stajne Juraja Hanulaya ml. v Šamoríne, kde som vypomáhal s obsadaním mladých športových koní. Následne som sa prihlásil na pomaturitné štúdium zamerané na chov koní a jazdectvo (Ivánka pri Dunaji) a naďalej som zbieral cenné skúsenosti z oblasti parkurového skákania v JK v Kvetoslavove a v maďarskom Dunakiliti.

V roku 2006 som začal svoje pôsobenie v chove arabského plnokrvníka a začal som trénovať kone pre endurance (vytrvalostné jazdenie), obsadať mladé kone a pripravovať kone do jazdeckej školy. Spolu s majiteľom koní, Ing. Jánom Lalikom, som založil JK Sahara. Za zmienku stojí úspech mladého vtedy len 5 ročného žrebca arabského plnokrvníka Maashalla (Bint Al El x Jihaad), s ktorým sme sa dostali na medzinárodné preteky  CEI* 80km.

Aby som sa mohol naplno venovať učeniu ľudí a koní, metódami mne blízkymi, rozhodol som sa osamostatniť.  Nové pôsobisko nachádzam v obci Kuchyňa na Záhorí, kde som sa viac menej „nechtiac“ dostal k práci s dostihovými anglickými plnokrvníkmi.

Čo vlastne momentálne robím?

  • Obsadám mladé kone všetkých plemien
  • Základný výcvik pre všetky jazdecké disciplíny
  • Pracujem s problémovými koňmi
  • Individuálne trénujem kone spolu s majiteľmi
  • Učím nastupovať kone do prepravníku ( aj také čo nechcú nastupovať )
  • Učím ľudí na seminároch
  • Prepravujem kone

Nakoľko by mi nestačilo ani desať životov, aby som na všetky potrebné informácie prišiel sám, neprestávam sa vzdelávať a všetky získané vedomosti a skúsenosti sa snažím odovzdávať ďalej všetkým, čo o to stoja. 🙂

 

Michal Merka a Dandy